Opublikowano

W jaki sposób maseczki chronią przed Covid-19?

maski ffp2

Pandemia koronawirusa wywołała w naszym życiu pewną rewolucję, m.in. przez to, że w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się choroby wprowadzono wiele zasad i obostrzeń. Nowy dla nas jest m.in. obowiązek noszenia maseczek. W jaki sposób maseczki mogą ustrzec nas przed chorobą wywołaną wirusem?

Pojawienie się w Polsce wirusa COVID-19 spowodowało wprowadzenie wielu zmian w naszym codziennym życiu. Działalność wielu branż została ograniczona, przestaliśmy wyjeżdżać na wakacje, a wiele osób pracuje w trybie home office. Warto pamiętać, że zmiany, o których mowa, zostały wprowadzone, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i w ten sposób zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas.

W związku z pandemią obowiązkowe stało się również noszenie maseczek ochronnych. Jest to istotna zmiana, która spotkała się z różną opinią społeczną, niektórzy uważają bowiem, że maseczki nie stanowią skutecznej ochrony. Dlatego, aby rozwiać wątpliwości, omówimy, w jaki sposób maseczki chronią przed wirusem COVID-19.

Rodzaj maseczki a skuteczność ochrony

W czasie pandemii pojawiły się różne maseczki ochronne, jednak nie każdy rodzaj maseczki jest tak samo skuteczny. W związku z obowiązkiem noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej wiele osób sięgnęło po maseczki na twarz jednorazowego lub wielorazowego użytku, wykonane na przykład z bawełny. Takie produkty jednak nie są w stanie zapewnić całkowitej ochrony przed zarażeniem się wirusem COVID-19. Oprócz tego, jeśli będą stosowane w nieodpowiedni sposób, mogą zwiększyć ryzyko zarażenia. Mowa tutaj na przykład o maseczkach, które nie są oznaczone certyfikatami, nie posiadają filtrów, a także o maseczkach antysmogowych. Takie produkty nie spełniają należycie oczekiwanej funkcji. Właśnie dlatego, aby zagwarantować sobie skuteczną ochronę, należy zaopatrzyć się w produkty o odpowiednich parametrach.

Maseczki jednorazowe FFP2

Wybór odpowiedniej maseczki ochronnej jest istotny dla zapewnienia skutecznej ochrony przed zarażeniem się wirusem COVID-19, dlatego warto sięgać po produkty medyczne. Maseczki, których klasa bezpieczeństwa oznaczona jest symbolem FFP2, mają właściwości, które filtrują co najmniej 95 procent unoszących się w powietrzu cząsteczek większych niż 0,3 (μ) mikrona. Oprócz tego PM2,5 odfiltrowuje z atmosfery cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 (μm) mikrometra. Dzięki temu można je wykorzystywać do ochrony osobistej i innych osób przed możliwym rozprzestrzenianiem się wirusów i bakterii drogą powietrzną. Ponadto, aby działanie maseczki było skuteczne, powinna ona przylegać do twarzy.

Rozwiewając wątpliwości dotyczące sensu noszenia maseczek – produkt, który ma odpowiednie właściwości i jest noszony w sposób zgodny z zaleceniami, chroni przede wszystkim inne osoby. Na przykład w momencie kichnięcia zatrzymuje większość wydzielin wewnątrz maseczki. Oprócz tego minimalizuje odruch dotykania twarzy, które również może spowodować zakażenie.

Oceń

O autorze

Autorem tekstu jest Pani Magdalena Mańka, która jest właścicielem sklepu eurosima.pl. Posiada bogate 20-letnie doświadczenie w branży.

Powiązane produkty

Powiązane kategorie

  • Brak podkategorii.