Opublikowano

W jaki sposób myć i dezynfekować narzędzia stomatologiczne?

narzędzia stomatologiczne

Narzędzia stomatologiczne są myte i dezynfekowane w identyczny sposób jak narzędzia chirurgiczne. Musi być to wykonane dokładnie i poprawnie, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów. Do tego celu służą specjalne środki do dezynfekcji. Należy zwracać uwagę na sposób, w jaki powinno się czyścić poszczególne narzędzia, żeby nie narazić ich na uszkodzenia.

W jaki sposób dezynfekować narzędzia stomatologiczne?

Po zabiegu dentystycznym należy przejść do dezynfekcji narzędzi, które były używane podczas wizyty. Poza tym konieczne jest zutylizowanie narzędzi jednorazowych. Najlepiej, gdy kosz na odpady medyczne znajduje się na blacie roboczym. Wiąże się to z koniecznością wyrzucenia tych odpadów natychmiast po użyciu.
Pierwszą czynnością w trakcie mycia i dezynfekcji, jest oczyszczenie narzędzi papierem w przypadku gdy są zabrudzone w sposób widoczny. Następnie przyrządy umieszcza się w stomatologicznym środku do dezynfekcji  wlanym do wanienki. Narzędzia muszą być zanurzone w całości w roztworze środka dezynfekującego, przygotowanego według instrukcji producenta środka. Kluczowe jest przestrzeganie wymaganego czasu dezynfekcji.

Czynności, których należy unikać podczas mycia i dezynfekcji narzędzi stomatologicznych

Jednym z problemów, które mogą wyniknąć z powodu niedostosowania się do zaleceń producenta środka dezynfekującego, jest zrobienie zbyt słabego, lub zbyt mocnego roztworu. W przypadku za dużej ilości środka dezynfekującego możliwe jest odkładanie się lepkiego nalotu na narzędziach. Z kolei zbyt słaby roztwór grozi niewystarczającą dezynfekcją narzędzi.
Kolejnym błędem jest pozostawienie narzędzi w roztworze przez zbyt długi czas. Grozi to wystąpieniem korozji na narzędziach. Z tego powodu nie powinno się ich wkładać do wanienki w czasie zabiegu, a dopiero po zakończeniu wizyty.
Poważnym błędem, którego należy unikać, jest spryskiwanie narzędzi środkiem dezynfekującym zamiast zanurzenia ich w wanience. Grozi to ich niewystarczającym zdezynfekowaniem.
Nie wolno używać roztworu płynu dezynfekującego po zakończeniu czasu jego przydatności.

 

Oceń

O autorze

Autorem tekstu jest Pani Magdalena Mańka, która jest właścicielem sklepu eurosima.pl. Posiada bogate 20-letnie doświadczenie w branży.

Powiązane produkty

Powiązane kategorie

  • Brak podkategorii.