Opublikowano

Jakie płyny do dezynfekcji sali operacyjnej?

dezynfekcja rąk

Są takie miejsca, w których sprawą nadrzędną jest zachowanie idealnej sterylności, a jednym z nich jest sala operacyjna. Jest to niezbędne, aby wykonywana na sali operacja czy też zabieg chirurgiczny były dla pacjentów bezpieczne. Aby zachować sterylność w takim miejscu, ważna jest zarówno systematyczność, jak i to, jakimi środkami dezynfekowana jest sala. Jakie to środki?

Od czasu pojawienia się w Polsce wirusa COVID-19 zalecana jest częsta dezynfekcja rąk czy przestrzeni, w których przebywa wiele osób. Istnieje jednak wiele miejsc, w których dezynfekcja jest niezwykle ważna od zawsze. Jednym z nich jest sala operacyjna. To miejsce bezwzględnie musi być sterylne, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi podczas wykonywanego zabiegu oraz ze względu na personel, który pracuje na bloku. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo epidemiologiczne. W tym celu istotne jest zastosowanie odpowiednich preparatów. Jakie płyny stosuje się do dezynfekcji sali operacyjnej?

Jakie właściwości powinny mieć preparaty do dezynfekcji?

Aby dezynfekcja sali operacyjnej była skuteczna, kluczowy jest dobór odpowiednich środków, które usuną z powierzchni kurz, wirusy, bakterie. Środki te powinny być szybkie i łatwe w użyciu, a dzięki temu zapewniać możliwość przeprowadzenia większej liczby zabiegów w ciągu dnia pracy chirurgów i ortopedów. Oprócz tego ważna jest też natychmiastowość działania i ograniczona lotność preparatów, wówczas zapewnią one bezpieczne korzystanie z sali operacyjnej.

Bezpieczeństwo oraz szybkość działania, m.in. z uwagi na lotność, wykazują preparaty dezynfekujące na bazie alkoholu. Co więcej, tych samych środków do dezynfekcji można używać także w gabinetach stomatologicznych, gabinetach zabiegowych i innych miejsca zajmujących się diagnostyką i leczeniem pacjentów. Ważne, aby był to środek gotowy do użycia, bez konieczności przygotowania roztworu, ponieważ dzięki temu salę operacyjną można zdezynfekować w najszybszy sposób, przy użyciu niewielkiego wysiłku. Jest to istotne szczególnie w przypadkach, gdy zabieg trzeba wykonać nagle.

Które elementy sali operacyjnej wymagają dezynfekcji?

Na sali zdezynfekować należy przede wszystkim łóżka i fotele zabiegowe oraz aparaturę medyczną, która będzie wykorzystywana podczas przeprowadzanego zabiegu. Wśród produktów medycznych wykorzystywanych do bezpiecznej pracy na sali operacyjnej możemy wymienić nie tylko płyny do dezynfekcji sali, ale również te, które służą do dezynfekcji rąk personelu medycznego, a także stroje, rękawiczki jednorazowe oraz maseczki ochronne. Wszystko to wspólnie gwarantuje mniejsze ryzyko zakażenia wirusem lub bakterią.

Oceń

O autorze

Autorem tekstu jest Pani Magdalena Mańka, która jest właścicielem sklepu eurosima.pl. Posiada bogate 20-letnie doświadczenie w branży.

Powiązane produkty

Powiązane kategorie

  • Brak podkategorii.