Opublikowano

Jakich narzędzi chirurgicznych używa się do usuwania zębów?

kleszcze ekstrakcyjne

Usuwanie zębów wymaga zastosowania precyzyjnych narzędzi, które pozwolą na bezpieczne i możliwie jak najbardziej bezbolesne wykonanie takiego zabiegu. Jakie dokładnie są to narzędzia, czym cechuje się ich budowa oraz jakie jest ich zastosowanie w przypadku ekstrakcji?

Kleszcze ekstrakcyjne

Pierwszym i najbardziej podstawowym narzędziem przy użyciu którego wykonuje się taki zabieg są kleszcze ekstrakcyjne. To w praktyce dwuramienna dźwignia przeznaczona do chwytania albo korony zęba, albo korzenia. Co istotne, kształt dziobów w takich kleszczach jest dopasowany do kształtu zębów. Wszystko po to, aby możliwe było precyzyjne pochwycenie zęba i tym samym jego szybsze, skuteczniejsze usunięcie. Warto wspomnieć dodatkowo o tym, że inne kleszcze ekstrakcyjne używane są w przypadku osób dorosłych, a jeszcze inne u najmłodszych pacjentów.

Dźwignie ekstrakcyjne

Drugim narzędziem chirurgicznym wykorzystywanym w przypadku zabiegów usuwania zębów jest specjalna dźwignia. Najczęściej używa się jej w przypadku zębów mądrości, których ekstrakcja jest nieco trudniejsza oraz wymaga podważenia zęba. Jest to możliwe właśnie dzięki takiemu narzędziu, które mogą mieć dziób płaski albo zaokrąglony. Może być dzielone także ze względu na prawoboczne i lewoboczne, co wynika z faktu, że usuwanie ósemek – zwłaszcza u dorosłych pacjentów – należy do stosunkowo skomplikowanych zabiegów dentystycznych, trudnych również dla stomatologa.

Sterylne materiały jednorazowe

Poza wymienionymi powyżej narzędziami, na etapie usuwania zębów wykorzystuje się dodatkowo szereg materiałów jednorazowych. Ich celem jest upewnienie się, że zabieg przeprowadzany będzie w pełni bezpiecznie dla pacjenta, bez ryzyka dostania się do organizmu patogenów chorobotwórczych.

Jak widać narzędzia chirurgiczne niezbędne do usuwania zębów są przeznaczone stricte do tego celu i wyróżniają się szczególną budową. Jeśli potrzebujesz ich w swoim gabinecie, koniecznie sprawdź naszą bieżącą ofertę i wybierz wysokiej jakości kleszcze oraz dźwignie ekstrakcyjne.

Oceń

O autorze

Autorem tekstu jest Pani Magdalena Mańka, która jest właścicielem sklepu eurosima.pl. Posiada bogate 20-letnie doświadczenie w branży.

Powiązane produkty

Powiązane kategorie

  • Brak podkategorii.